tasarım aynalar
tasarım aynalar

Banyo Aynalarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aynalar banyoların kilit aksesuarlardır. Aynalar, hem dekorasyon olarak estetik bir görüntü yaratmanıza yardımcı olurlar hem de kullanım işlevi olarak, özellikle banyoların vazgeçilmez ürünlerindendir. Aynalara en çok ihtiyaç duyulan alanlar banyolardır. Sabahları özellikle uyanır uyanmaz ellerimizi yüzümüzü yıkarken mutlaka aynalara bakarız, bunun yanında özel günler için banyolarımızda uzun zamanlar bulunur ve hazırlığımızı tamamlarız. Bu süreçte doğru aynalar sayesinde kendimizi daha iyi hissederiz. Doğru ayna seçimi ışığı büyük ölçüde yansıtan aynalardan geçer. Bu konuda aydınlatmayı destekleyen aynalar en çok tercih edilen aynalar arasında olmalıdır. Aynaların doğru kullanımı sayesin de alanlarınız daha şık ve estetik bir görüntüye kavuşacaktır.

Banyo aynaları, birçok farklı form ve süsleme seçenekleriyle bulunurlar. Bu nedenle seçim yapmaz bazen oldukça zor olur. Bu konuda banyonuzu da dikkate alarak en doğru ayna seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Peki bu durumda banyo aynalarınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Banyo dekorasyonunuz ile uyumlu ve tamamlayıcı aynalar

Büyük banyolar için de küçük banyolar içinde geçerli olan en büyük kural; doğru banyo aynası için önce doğru dekorasyon tarzına karar verilmeli!

Banyo aynalarını artık çok fazla form ve tarzda bulabiliyoruz. Bu yüzden seçiminizi yaparken diğer aksesuarları baz almalısınız. Diğer aksesuarlar banyonuzun tarzınızı ortaya çıkaracağından ayna seçiminizi de kolaylaştıracaktır.

Eğer sade ama şık bir banyo görüntüsü yaratmak istiyorsanız, çerçevesiz etajerli ya da tek renk desensiz çerçeveli modellere yönelebilirsiniz. Eğer daha gösterişli bir banyo isterseniz; parıltılı altın ve gümüş renk aksesuarlar tercih edip, altın ya da metalik gri renklerde işlemeli çerçevelerden oluşan aynaları kullanabilirsiniz. Bu sayede banyonuza ışıltılı, lüks ve gösterişli bir hava katabilirsiniz. Bununla beraber banyo dekorasyonunuzun kalite görünmesi için, plastik malzemelerden uzak durmalı, daha klasik ve sert malzemeleri tercih etmelisiniz.

Banyo ölçüleri ile doğru orantılı aynalar

Doğru konumda ve doğru açı ile yerleştirilen aynaların doğal ışığı en fazla yansıttığını unutmayın. Bu konuda seçeceğiniz aynanın boyutu, banyonuzun boyutu ile doğru orantılı olmalıdır. Örneğin; büyük ferah bir banyonuz var ise iri çerçeveli büyük aynalar daha uygun bir seçim olacaktır. Son zamanlarda dekorasyonlarda trend olan spot ışıkları, büyük dikdörtgen çerçeveli aynalarınızda da kullanabilirsiniz. Bu tarz spot aydınlatmalar aynanızın da banyonuzun da havasını değiştirecek ve lüks bir hava katacaktır. Buna ek olarak daha küçük ve mütevazı banyolar için, aynalar çok daha önemlidir. Böyle banyolarda aynalara büyük görev düşer. Banyonuzun daha derin ve ferah görünmesini sağlarlar. Bu konuda oval veya tam yuvarlak formlarda sade çerçeveli aynaları tercih edebilirsiniz. Boyut olarak da mutlaka aynayı asacağınız alanın ölçülerine dikkat ederek karar vermelisiniz.

Banyo kullanımına uygun aynalar

Banyo aynalarınızı seçerken estetik görünümün yanı sıra kullanım ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; duş alanınızın yakın-uzak, küçük-büyük durumlarına göre neme ve buhara dayanıklı aynalar tercih etmelisiniz. Özellikle küvet veya açık duş alanları olan banyoların aynaları neme ve buhara çok fazla maruz kalacağından parlaklıklarını zamanla kaybedeceklerdir ve net göstermeyeceklerdir. Bu nedenle o tarz banyolarda daha çok dikkat edilmelidir.

Bununla beraber eğer kalabalık bir ev için banyo aynası tercih ediyorsanız dolaplı olan modelleri işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede herkesin ihtiyaçlarını karşılayan ve eşyalarını yerleştirebildiği bir banyo aynası tercih etmiş olacaksınız. Buna ek olarak da uzun veya kısa vadeli kullanımınız da önem taşır. Eğer kiracı iseniz ve kısa vadeli olarak banyoyu kullanacaksanız; aynalarınızı yapıştırmalı veya vantuzlu olarak tercih edebilirsiniz. Ama eğer ev sahibi iseniz ve uzun vadeli olarak kullanacaksanız; o zaman aynalarınızı, çivi ve vidalarla monte edilen modellerden seçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere, banyo aynalarını seçerken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili bir çok bilgi sunduk. Yerevdekor ile evinizi güzelleştirmek için bizi takip etmeye devam edin. Umarız sizler için faydalı olmuştur.  Dilediğiniz an bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz. Yerevdekor ile hayalinizdeki evi yaratın.

Bir cevap yazın